| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 32 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 13.56 MHz |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| Interface | I²C, SPI, UART |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Max Frequency | 13.56 MHz |
| Nominal Supply Current | 60 mA |
| Number of Receivers | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Transmitters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
Stock: 196
Distributors
pcbx
Unit Price$5.61347
Ext.Price$5.61347
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.61347 | $5.61347 |
| 10 | $4.87481 | $48.74810 |
| 25 | $4.61833 | $115.45825 |
| 50 | $4.53640 | $226.82000 |
| 100 | $4.45590 | $445.59000 |
| 300 | $3.96853 | $1190.55900 |
| 500 | $3.53446 | $1767.23000 |
| 1000 | $3.14785 | $3147.85000 |
